Eren Kırmızıaltın

Aynı miktar (oran değil) indirimin, kişinin davranışını fiyatı düşük olan mal ile fiyatı yüksek olan mal için farklı şekillerde etkilemesidir. Thaler (1980:50) aşağıdaki örneği verir:

(a) Saatli bir radyo satın almak üzere bölgenizdeki en ucuz mağazaya doğru yola çıktınız. Oraya vardığınızda, radyonun fiyatının 25$ olduğunu öğrendiniz ve bu sizin önbilgilerinizle tutarlı bir fiyattır (önerilen perakende satış fiyatı 35$). Tam satın alacakken güvenilir bir arkadaşınız yanınıza gelir ve aynı radyonun on dakika mesafedeki başka bir mağazada  20$ olduğunu söyler. Diğer mağazaya gider misiniz? Sizi diğer mağazaya gitmeye teşvik edecek minimum fiyat farkı nedir?

 (b) Şimdi varsayalım ki radyo yerine fiyatı 500$ olan renkli bir televizyon alıyorsunuz ve arkadaşınız diğer mağazada 495$ olduğunu söylüyor. Sorular aynı.

Buna göre, bulunduğunuz mağazada radyo fiyatı 25$ iken yürüme mesafesindeki diğer mağazada fiyatının 20$ olduğunu öğrenirseniz o mağazaya gidersiniz fakat bulunduğunuz mağazada televizyonun fiyatı 500$ iken yürüme mesafesindeki diğer mağazada fiyatının 495$ olduğunu öğrenirseniz o mağazaya gitmezsiniz (Kırmızıaltın, 2021: 59).

Kaynakça:

Thaler R. (1980) ‘‘Toward a positive theory of consumer choice’’ Journal of Economic Behavior and Organization, Vol.1(1): 39-60.

Kırmızıaltın, Eren (2021) DAVRANIŞSAL İKTİSAT Kısa Bir Giriş: Kurucu Düşünürler, Heretik Yayın.